Když studuje, nevydělává. Proč se neúspěch a chudoba v Česku tak často dědí
Zuzana Hronová / Aktuálně.cz
Foto: pexels.com
Bydlí na ubytovně, po vyučování chodí na brigádu, starají se o sourozence. Jejich studium rodiče nepodporují, naopak jim ho rozmlouvají. Nevidí v něm smysl. Oni také nemají školy, přesto se uživí – pomocí dávek, brigád či práce načerno. Student nemůže vydělávat pro domácnost. A tak otec raději bere syny s sebou na melouchy, dcery zaměstná matka péčí o domácnost. Navíc do rodiny brzy přibudou vnoučata.
Šestnáctiletý Vašek žije ve velmi chudé rodině se třemi mladšími sourozenci: jeden bratr opakuje šestý ročník, další nastoupil do druhé a sestra do první třídy. Několikrát se stěhovali z ubytovny na ubytovnu. Nyní jejich rodiče získali sociální byt, pobírají přídavky na děti, v minulosti využili také dávek pro osoby v hmotné nouzi a splácí několik exekucí. Mají jen základní vzdělání, do zaměstnání chodí pouze matka, a to na hlavní pracovní poměr.
Vašek si už na konci předminulého školního roku, kdy uzavřel osmou třídu, plánoval, že po absolvování základky nastoupí do učebního oboru. Dokonce zvažoval obor maturitní. Záhy ovšem dovršil věk patnácti let, získal občanský průkaz a nastoupil na brigádu. Na ní trávil prakticky každý všední den letních prázdnin.
Celý článek čtěte zde.