Linka bezpečí rozjíždí podcast o duševním zdraví pro malé školáky

Lucie Kocurová / Eduzín / únor 2023

Foto: Noah Silliman, Zdroj: Eduzín

Dostal jsem poznámku a teď se bojím, co na to naši; zradila mě nejlepší kamarádka a mně je strašně smutno; večer v posteli mám strach ze tmy a plyšáci nepomáhají, protože se bojí se mnou. Věk mezi školkou a nástupem puberty je často vnímán jako šťastné a stabilní životní období, přesto ale malé školáky někdy leccos potrápí. Linka bezpečí teď právě pro ně rozjela nový podcast nazvaný Utržené sluchátko. Jeho cílem je prevence krizí a posilování odolnosti dětí.

Kratičké příběhy vyprávěné dětskými hlasy vyprávějí o tom, jak hlavní hrdina epizody řešil – a vyřešil! – nějaký problém. Třeba už zmíněnou nejlepší kamarádku, která se najednou baví jen s nějakou holkou z béčka a na Aničku je už jenom protivná. „Na příkladech vrstevníků chceme ukázat prožívání, myšlení i řešení potíží konkrétním a inspirativním způsobem. Děti mohou slyšet, jak si poradit v náročných situacích a řešit každodenní starosti a problémy. Především ale chceme sdělovat, že vždy existuje řešení, a to i když je někdy provázeno nepříjemným pocitem, jako je smutek, strach nebo lítost,“ říká vedoucí prevence Linky bezpečí Radka Liebezeitová. Mimochodem – tak to bylo i u Aničky, která se své bývalé nejlepší kamarádky narovinu zeptala, jestli udělala něco špatně, ačkoliv jí v té chvíli bušilo srdce a jen taktak ze sebe otázku dokázala vypravit.

Kromě příběhů ze života nabízí podcast také epizody vyplněné zajímavostmi ze světa psychologie, wellbeingu a péče o duševní zdraví. Podcastů s touto tematikou zaměřených na dospělé je k dispozici dost v češtině, a ještě víc například v angličtině. Pro děti ve věku 8–11 let ale podobný obsah zatím chyběl. „Za důležité považujeme i možnost dětí napsat si o téma, jaké by chtěly slyšet. Podcast je tedy částečně interaktivní,“ dodává Radka Liebezeitová. Podle tvůrců ho využijí nejen děti, ale také rodiče a pomoci by mohl i učitelům při otvírání témat spojených s emocemi a duševním zdravím.

Utržené sluchátko není prvním počinem Linky bezpečí na poli podcastů – už od září 2020 vytváří tamní autorský tým podcast Na tenké Lince pro rodiče a vůbec všechny, kteří se starají o děti a dospívající. Ve zhruba patnácti až dvacetiminutových epizodách rozebírají žhavá témata, jako jsou rozvody a jejich dopad na děti, sebepoškozování, úzkosti, strach a panika nebo třeba dětská on-line prostituce nebo coming out u menšinové sexuální orientace.  

Čtěte více na www.eduzin.cz

Staňte se členem naší komunity

Pokud chcete v budoucnosti dostávat informace z My na to máme,
napište nám na komunita@mynatomame.cz.

© 2022 - MY NA TO MÁME