Pět tipů, jak ušetřit na začátku školního roku
Redakce Eduzín / Eduzín / Srpen 2022
Foto: Alice Hrubá. Zdroj: Eduzín
Máme tady začátek školního roku. Období, kdy všichni rodiče v souvislosti se školou na rozdíl od ostatních měsíců vydávají větší finanční částky najednou. Pro rodiče v náročné finanční situaci se může jednat o téměř nezvladatelnou situaci. Platí pomůcky, vybavení, kroužky nebo příspěvky do školy či školky. I tady se dá ale ušetřit, někdy to však vyžaduje spolupráci mezi rodiči a školou. Eduzín má pro vás několik tipů, jak v tomto náročném čase ušetřit.
Příspěvek na obědy pro děti
Existuje celá řada projektů, které rodinám pomáhají. Podle výzkumu společnosti Scolarest se ve školských zařízeních pravidelně stravují dvě třetiny dětí. U třinácti procent z těch, které do školních jídelen nechodí, jsou důvodem peníze. Projekt Obědy pro děti nabízí možnost takovým dětem stravování zaplatit. „Pokud škola není zapojená, je dobré požádat třídního učitele nebo ředitele školy či školky, zda by se do projektu nezapojili. Platba totiž nejde rodině, ale přímo škole či jídelně,” radí advokátka Alice Kubů Frýbová.
Učebnice zdarma
Žáci základních škol mají nárok na učebnice od školy zdarma. Prvňáčci si je nechávají, ostatní ročníky musí učebnice na konci školního roku vracet. Na středních školách jsou ředitelé povinni zřizovat „fond učebnic”. Učebnice z tohoto fondu jsou pak bezplatně zapůjčovány některým znevýhodněným žákům. Školský zákon určuje některé kategorie, jako jsou žáci v hmotné nouzi nebo žadatelé o azyl.
Vyrobte něco sami – děti na to budou hrdé
Některé věci se dají vyrobit z již nepotřebných věcí. I průměrně zdatný rodič by mohl zvládnout ze starého povlečení ušít například pytlík na tělocvik nebo na přezůvky či zástěrku na výtvarku. „Pokud se k vyrábění přidají i děti, budou mít nakonec nejen originální věc, ale můžou být hrdé na to, že to udělaly samy nebo jen s malou pomocí,” říká Lucie Slejšková. Někdy stojí za to zkusit se domluvit se školou, zda je opravdu nutné obalovat sešity kupovanými plastovými obaly. Sešity se například dají zabalit i do starých vánočních papírů. „Dá se o tom vyjednávat i přes radu školy a zástupce rodičů, aby na to škola přistoupila,” radí Lucie Slejšková.
Celý článek čtěte na webu Eduzín.cz