Učitelka z TikToku: O zastaralém vzdělávání, trestání za chyby a špatných učitelích
Štěpánka Cimlová / Heroine.cz / Leden 2022
Foto: Shutterstock
Její videa na TikToku sledují statisíce lidí. Hlavně dětí, které se ve škole trápí kvůli strachu ze selhání nebo šikaně a ponižování ze strany učitelů. Štěkánka The Učitelka vysvětluje, že není v pořádku, když učitelé křičí, proč je výklad nevhodná metoda a jak se dá pracovat s chybou. V článku, který zveřejnila Heroine.cz to vysvětlí i vám.
Ve vzdělávání momentálně dochází k revoluci. Možná o ní víte, možná se vás osobně dotýká, možná vás úplně míjí. Jisté povědomí o tom, že ve školství se „něco“ děje, však máme pravděpodobně všichni. Než se však pustíme do odborných rozborů, pojďme věnovat prostor těm, o které jde ve vzdělávání především – dětem. Největší koncentraci dětí, jakou si dovedete představit, najdete dnes online, a to v aplikaci jménem TikTok, se kterou má nějakou zkušenost již 21 % české populace. Třetinu uživatelů tvoří mladí lidé mezi 15 až 29 lety, velkou uživatelskou skupinou jsou děti od 9 do 15 let.
Proč o TikToku píšu? Stáhla jsem si ho v březnu roku 2021 na doporučení svých žáků. Otevřete aplikaci, zhlédnete video, scrollnete a už se přehrává další video. Nic víc, nic míň. Okamžitě jsem si všimla, že je aplikace plná mladých lidí, jejich energie a vtipných hlášek, a přepadla mě vlna nostalgie po době, kdy jsem učila na státní škole. Zatoužila jsem těm mladým lidem říct něco, co jsem v každodenním shonu nestihla, ačkoliv to školou rezonovalo dennodenně. Vzala jsem do ruky telefon a přednesla minutový monolog, jehož poselství bylo prosté: Řve na tebe učitelka? Není to normální.
Celý článek čtěte na webu Heroine.cz